Programme
WPS Logo

Programme

Italics - to be confirmed

Please check programme regularly as events can be added

Print Programme

Programme last updated 9th July2020

Date 2020 Event
Thursday 25th June
ONLINE MEETING
Committee Meeting
Thursday 9th July
ONLINE MEETING
Discussion Group - Q and A based on Annual Competition images
Thursday 23rd July
ONLINE MEETING
Discussion Group - Orbs
Thursday 6th August
ONLINE MEETING
Lockdown Challenge - A non-competitive challenge to members to provide max 2 PDI images that reflect any unusual or innovative photographic pursuit during the lockdown period.
Thursday 13th August
ONLINE MEETING
"The future of photography is phoneography" a talk by Jeanette Lendon
Thursday 20th August
ONLINE MEETING
Committee Meeting
Thursday 3rd September
ONLINE MEETING
Print League Final Judge: Julia Cleaver
Thursday 10th September
ONLINE MEETING
AGM
Thursday 17th September
ONLINE MEETING
Talk by John Tyler 'Wildlife of the Chilterns
Thursday 24th September
ONLINE MEETING
Projected Image League #1 Judge: David Hipperson
Thursday 1st October
ONLINE MEETING
Print League #1 Judge: Alan Taberer
Thursday 8th October
ONLINE MEETING
Discussion Group
Monday 12th October North West Fed Round 1 at Hempstead
Tuesday 13th October Rosebowl Round 1 at Marlow cc against Marlow CC, Buckingham CC and XRR
Thursday 15th October
ONLINE MEETING
Talk by Colin Harrison 'Creative Flower Photography'
Thursday 22nd October
ONLINE MEETING
Members Evening - Projects and 2019-2020 winning images
Thursday 29th October
ONLINE MEETING
Committee Meeting
Wednesday 4th November North West Fed Round 2 at Field End
Thursday 5th November Desborough & Carrington Cups Judge: Steven Galvin
Desborough Cup (Prints) - 'End of Life'
Carrington Cup (Projected) - 'Industry'
Thursday 12th November Discussion Group
Thursday 19th November 'Colour Workflow for Photographers' talk by Peter Lovelock from X-rite
Thursday 26th November Projected Image League #2 Judge: Mark Buckley-Sharp
Thursday 3rd December North West Fed Round 3 at Wycombe
Thursday 10th December Discussion Group
Thursday 17th December Members Evening - XMAS Social
Date 2021 Events
Thursday 7th January Rosebowl Round 2 at Watford CC against Watford CC, New City PS and Wantage CC

Speaker
- to be confirmed
Thursday 14th January Discussion Group
Thursday 21st January Print League #2 Judge: Kathy Chantler
Thursday 28th January Talk by James Burns - 'London from the rooftops'
Thursday 4th February Speaker - to be confirmed
Thursday 11th February Discussion Group
Thursday 18th February Rosebowl Round 3  at Home against Oxford PS and Abingdon CC
Thursday 25th February Projected Image League #3 Judge: Michael Lurie
Thursday 4th March Print League #3 Judge: Damon Guy
Thursday 11th March Discussion Group
Thursday 18th March Committee Meeting
Thursday 25th March Memebers Evening - Project Reviews
Thursday 8th April Speaker - to be confirmed
Thursday 15th April Print League #4 Judge:Chris Forster
Thursday 22nd April Projected Image League #4 Judge: Martin Paten
Thursday 29th April Speaker - to be confirmed
Thursday 6th May Committee Meeting
Thursday 13th May Discussion Group
Thursday 20th May Guildhall Print Battle
Thursday 27th May Projected Image League Final Judge: Peter Cox
Thursday 3rd June Committee Meeting
Thursday 10th June Discussion Group
Thursday 17th June Print League Final Judge: Rojer Weightman
Thursday 24th June AGM and Awards