WPS Logo


Trophies and Cups

A documented record of
Trophies and Cups of
Wycombe Photographic Society

Compiled by Peter Davis
2018

Following an article published in the “Bucks Free Press”, in response to a letter from E.F. (Ted) Harman, High Wycombe Camera Club was formed on 1st September 1938, after an inaugural meeting which some twenty or so interested photographers attended. In the mid-nineties, the Club changed its name to High Wycombe and District Camera Club, to reflect the broader area from which members were drawn and, more recently, a further name change to Wycombe Photographic Society to capture a wider spectrum of photographic interests extending beyond the camera.

Acknowledgements:

Eddie Morton, ARPS ADPS CPAGB Past President & Hon. President of Wycombe Photographic Society

Bill Biggs,  ARPS Life Member, Past President & Hon. President of Wycombe Photographic Society

Sue Carey,  Past Competition, Exhibition and Club Secretary of Wycombe Photographic Society

 


The Bert Stroud Trophy

Bert Stroud - Pictorial Photographer, Prints

Best Panel of Prints (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Hilary Pickersgill
2017 Claire Williams
2016 David Harris CPAGB
2015 David Harris
2014 Allan Marshall
2013 Pat Begley
2012 Claire Williams
2011 Jan Harris
2010 Jan Harris
2009 Jan Harris
2008 Eddie Morton, ARPS ADPS CPAGB
2007 Jim Tonks
2006 Ken Keen, FRPS FDPS
2004 Pat Begley
2000 Jan Harris
1997 Fred Hickman

Back to Annual Exhibition

The Castle Cup

Donated by Bert Wooster, Director of Castle’s Furniture (Landscape, Prints)
1939

Best Creative Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Allan Marshall
2017 Claire Williams
2016 David Harris CPAGB
2015 Allan Marshall
2014 David Harris
2013 Peter Davis
2012 Sue Carey
2011 David Harris
2010 Allan Marshall
2009 Not awarded
2008 Gordon Harris
2007 David Harris
2006 Gorden Harris
2005 Gordon Harris
2004 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2003 Derek Mansfield
2002 David Harris

Best Advanced Slide

Year Winner
2001 Jean Mansfield
2000 David Harris
1999 Jan Harris
1998 Ralph Baker
1997 David Harris

Back to Annual Exhibition

 

The Cyril Pratchett Cup

Cyril Pratchett - Architecture, Church interiors, Portraits Photographer, Prints - one of original members along with Ted. Believe he did high-quality prints – maybe that’s why award is for “Best Print in Exhibition”. After war, daughter Margaret later joined Club & was on Committee for many years, taking minutes & organising outings/holidays abroad even. Well respected former member. Maintained contact with club socially through Sue Carey, coming to the Annual Exhibition, BBQ and Xmas “do”, until her death in November 2010.

Best Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Jan Harris CPAGB
2017 Allan Marshall
2016 David Harris CPAGB
2015 David Harris
2014 Jan Harris
2013 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2012 David Harris
2011 David Harris
2010 David Harris
2009 David Harris
2008 Allan Marshall
2007 Jan Harris
2006 Ralph Baker
2005 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2004 David Harris
2003 David Harris
2002 David Harris
2001 Brian Parsons
2000 David Harris
1999 Edward Butterfield
1998 Jan Harris
1997 David Harris

Back to Annual Exhibition

 

The Derrick Bryant Trophy

Derrick Bryant - Professional Photographer – Technical, Prints - Hard-working Club/Committee member. Compiled photo book of Wycombe images in later years (70s/80s), juxtaposing them with e.g. Ron Goodearl’s earlier ones, to show changes within town. Book sold to raise money for that year’s Mayor’s Appeal charity.

Best Pictorial Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Jan Harris CPAGB
2017 Jan Harris CPAGB
2016 Pat Begley CPAGB
2015 Alan Jaycock
2014 Jennie Theaker
2013 David Harris
2012 Robert Lewis
2011 David Harris
2010 David Harris
2009 Jan Harris
2008 Alan Jaycock
2007 Geoff Burnett CPAGB
2006 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2005 Geoff Burnett CPAGB
2004 Norman Marriott
2003 Gordon Harris
2002 Alastair O. McGhee ARPS
2001 Jean Mansfield
2000 David Harris
1999 David Harris
1998 Ralph Baker
1997 Norman Marriott

Back to Annual Exhibition

 

 

The Desborough Cup

Overall winner, Print & Projected Themed Competition
2014 onwards for Print Themed (Eric Carrington Cup for Projected)

Year Winner
2018 Peter Davis
2017 David Harris
2016 David Harris
2015 David Harris
2014 Claire Williams
2013 Richard Anderson
2012 Peter Davis
*2011 (Nov) David Harris
*2011 (Apr) Jan Harris
2010 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2009 Jan Harris
2008 Jim Fanning
2007 John Paten
2006 Patrick Treherne
2005 John Paten
2004 Jean Mansfield
2003  
2002  
2001  
2000  
1999  
1998 Bill Biggs
1997 John Martin

*Desborough Cup moved from April to November

Back to Desborough Cup

 

 

The Eric Carrington Cup

Presented by Eric Carrington 2014

Winner Projected Themed Competition

Year Winner
2018 Steve Newbold
2017 Fred Garcia
2016 Julie Wicks
2015 Teresa Hehir
2014 Peter Davis

Back to Carrington Cup


The Eric Rowe Cup

Eric Rowe - Landscape Photographer, Prints

Best Novice/Intermediate Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Vivien Brelsford
2017 Allan Marshall
2016 Andrew Gilbert
2015 Jennie Theaker
2014 Richard Anderson
2013 Claire Williams
2012 Claire Williams
2011 Peter Davis
2010 Robert Lewis
2009 Barbara Earl
2008 Patrick Treherne
2007 Patrick Treherne
2006 Patrick Treherne
2005 Andy Chapman
2004 John Ombler
2003 Maureen Bowles
2002 Mark Hewitson
2001 Mark Hewitson
2000 Adele Simms
1999 Glynn Davis
1998 Bryn Bennell
1997 Glynn Davis

Back to Annual Exhibition

 

The Floral Cup (Prints)

Presented by Naphill Horticultural Society 2018

Best Cultivated Plant Print

Year Winner
2018 Deena Theaker

Back to Annual Exhibition

 

The Floral Cup (Projected)

Presented by Naphill Horticultural Society 2018

Best Cultivated Plant Projected Image

Year Winner
2018 Carole Palmer

Back to Annual Exhibition

 

Fruit Bowl

Print of the Year

Year Winner
2018 Teresa Hehir CPAGB
2017 Lee Brown
2016 Stephen Thorpe
2015 David Harris
2014 David Harris
2013 Jim Fanning
2012 David Harris
2011 Jan Harris
2010 Robert Lewis
2009 Barbara Earl
2008 Jan Harris
2007 David Harris
2006 Jan Harris
2005 David Harris
2004 Allan Marshall
2003 David Harris
2002  
2001  
2000  
1999  
1998 Bill Biggs ARPS
1997 Alastair O. McGhee ARPS

Back to Internal Print Competition

 

The Goodearl Cup

Ron Goodearl - Local Freelance Press Photographer, Prints & Slides

Ron took numerous photos of Wycombe and surrounding villages over many years, specialising in showing the changes in the same location/image a considerable time later. Collections of his images (left as legacy to the “Bucks Free Press”) now much valued and reproduced often in current “Bucks Free Press” “archive” articles/books & collated digitally by Mike Dewey and Library staff in their SWOP project/web (Wyc in Old Photos).

Best Pictorial Colour Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Vivien Brelsford>
2017 Teresa Hehir CPAGB
2016 David Harris CPAGB
2015 David Harris
2014 Jan Harris
2013 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2012 Jan Harris
2011 David Harris
2010 David Harris
2009 David Harris
2008 Ralph Baker
2007 Jan Harris
2006 Ralph Baker
2005 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2004 David Harris
2003 David Harris
2002 Ralph Baker
2001 Brian Parsons
2000 Ken Keen FRPS FDP>
1999 David Harris
1998 Jan Harris
1997 Bill Biggs ARPS

Back to Annual Exhibition

 

The Guildhall Cup

Our own print competition, originally held in Wycombe Guildhall, hence the name. We invite 8 clubs to enter 6 prints each. Prints are marked out of 20, and a trophy is awarded to the winning club, and a certificate for the best print of the evening.

Year Winner
2018 Amersham
2017 Wycombe
2016 Wycombe
2015 Amersham
2014 Amersham
2013 Maidenhead
2012 Harrow
2011 Wycombe
2010 Amersham
2009 Amersham
2008  
2007  
2006  

2005  
2004 Amersham
2003  
2002  
2001  
2000 Amersham

Back to The Guildhall Print Battle


The Jack Wilson Cup

Jack Wilson - General Photographer, Novice, Encouraged Portfolios, Prints

Best Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Jan Harris CPAGB
2017 Jan Harris CPAGB
2016 Steve Newbold
2015 David Harris
2014 Jan Harris
2013 Allan Marshall
2012 Jan Harris
2011 David Harris
2010 David Harris
2009 Jan Harris
2008 Alan Jaycock
2007 David Harris
2006 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2005 Geoff Burnett CPAGB
2004 Norman Marriott
2003 Gordon Harris
2002 David Harris
2001 Jean Mansfield
2000 David Harris
1999 Jan Harris
1998 David Harris
1997 David Harris

Back to Annual Exhibition

 

The Laurie Stevens Cup

Donated by Wycombe Arts Festival, in memory of Laurie Stevens, who worked for “Bucks Free Press” as Sports Photographer, hence connection with/award for Action Photography. Award depicted (unrolled) film, as active pre-digital revolution. Widow used to come and present award for several years, then duty taken on annually by current Chairman of Wycombe Arts Festival, if free for Annual Exhibition opening ceremony.

Best Action Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Jan Harris CPAGB
2017 Eddie Morton ARPS CPAGB ADPS
2016 Teresa Hehir CPAGB
2015 David Greenwood
2014 Richard Anderson
2013 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
201> Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2011 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2010 Alan Jaycock
2009 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2008> Ralph Baker
2007 John Paten
2006 Alastair O. McGhee ARPS
2005 Jean Mansfield
2004 Bill Biggs ARPS
2003 Ralph Baker
2002 Bill Biggs ARPS
2001 Bill Biggs ARPS
2000 Ralph Baker
1999 Glynn Davis
1998 Bernard Roberts
1997 John Paten

Back to Annual Exhibition


The Len Rentmore Cup

Len Rentmore - General Photographer, Slides & Prints - Loved travelling, especially in the UK in his caravan, particuarly in Yorkshire Dales. Took many pictorial images of distant fields, with dry-stone walls and old sheds/huts artistically placed. Also enjoyed taking table-top miniature items he set up and would help new members to photograph in practical sessions. Long-standing Club Members with a great sense of humour.

Best Foreign Travel Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Jan Harris CPAGB
2017 Julie Wicks
2016 Steve Newbold
2015 Carole Palmer
2014 Robert Lewis
2013 Allan Marshall
2012 Carole Palmer
2011 Allan Marshall
2010 Pat Begley
2009 Not awarded
2008 Not awarded
2007 Not awarded
2006 Sue Carey
2005 Geoff Burnett CPAGB
2004 Derek Mansfield
2003 Sue Carey

Best Novice/Intermediate Slide (Annual Exhibition)

Year Winner
2002 Not awarded
2001 Adele Simms
2000 Adele Simms
1999 Jean Mansfield
1998 Julie Parsons
1997 John Martin

Back to Annual Exhibition

 

The Margaret Beer Print Trophy

Margaret Beer - Wild Life Photographer, Prints & Slides – specialised in natural wildlife and wild flower.

Best Wildlife Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Alan Jaycock
2017 Teresa Hehir CPAGB
2016 Teresa Hehir CPAGB
2015 Alan Jaycock
2014 Carole Palmer
2013 Claire Williams
2012 Pat Begley
2011 Alan Jaycock
2010 Alan Jaycock
2009 Pat Begley
2008 Alan Jaycock
2007 Alastair O. McGhee ARPS
2006 Alastair O. McGhee ARPS
2005 Alastair O. McGhee ARPS
2004 Terry Ridgley LRPS CAPBB PSA2
2003 Alastair O. McGhee ARPS
2002 Jan Harris
2001 Rod Dean
2000 Terry Ridgley LRPS CAPBB PSA2
1999 Terry Ridgley LRPS CAPBB PSA2
1998 Terry Ridgley LRPS CAPBB PSA2
1997 David Harris

Back to Annual Exhibition

 

The Margaret Beer Projected Image Trophy

Margaret Beer - Wild Life Photographer, Prints & Slides – specialised in natural wildlife and wild flower.

Best Wildlife Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Steve Newbold
2017 Steve Newbold
2016 Steve Newbold
2015 Allan Marshall
2014 Steve Newbold
2013 Luzianne Reed
2012 Allan Marshall
2011 Allan Marshall
2010 Pat Begley
2009 Alan Jaycock
2008 Alan Jaycock
2007 David Harris
2006 Alastair O. McGhee ARPS
2005 Eric Carrington
2004 Peter Thompson
2003 David Harris
2002 Alastair O. McGhee ARPS
2001 Adele Simms
2000 David Harris
1999 David Harris
1998 David Harris
1997 Terry Ridgley LRPS CAPBB PSA2

Back to Annual Exhibition

 

The Novice/Intermediate Cup

Best Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018*  
2017*  
2016* Hilary Pickersgill
2015* Jennie Theaker
2014 Steve Newbold
2013 Claire Williams
2012 Claire Williams
2011 Teresa Hehir
2010 Robert Lewis
2009 Robert Lewis
2008 Richard Sugg
2007 Andy Champan
2006 Andy Chapman
2005 Eric Carrington
2004 Andy Chapman

*Bronze section

 


The Percy Thompson Trophy

Percy Thompson - Natural History and Architecture Photographer - one of founder members. As cup is for Architecture, maybe he was an architect. or enjoyed taking such images. Died fairly young (? In his 50s or 40s), as his widow Betty (whom Sue Carey, Past Exhibition Secretary  invited annually as a guest to the Annual Exhibition, until her death at 100) often said she had been a widow far longer than she was married to him. She really enjoyed being a VIP of the Club’s.

Best Architectural/Technical/Record Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Hilary Pickersgill
2017 Andrew Gilbert
2016 Patrick Treherne
2015 Allan Marshall
2014 Claire Williams
2013 David Harris
2012 Angus Williamson
2011 John Paten
2010 Allan Marshall
2009 Allan Marshall
2008 Jim Tonks
2007 Ralp Baker
2006 Ken Keen FRPS FDPS
2005 Jim Fanning
2004 Jim Fanning
2003 Jim Fanning

Best Architectural Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2002 Jim Tonks
2001 Jim Tonks
2000 Jim Tonks
1999 Alastair O. McGhee ARPS
1998 John King
1997 Jim Tonks

Back to Annual Exhibition

 

The Ron Stevens Trophy

Ron Stevens - Street Photographer “Mostly People (especially tramps)”, Slides & Prints. A character himself, he specialised in capturing tramps/down and outs in their environment (e.g. under the arches in London), which less bold photographers might not have risked.
Ron was involved in Scout movement for many years, recording their parades and participating in the annual Gang Show frequently.

Best People/Portrait Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Deena Theaker
2017 Allan Marshall
2016 Steve Newbold
2015 Pat Begley
2014 Allan Marshall
2013 Robert Lewis
2012 Pat Begley
2011 Robert Lewis
2010 Not awarded
2009 Not awarded
2008 Not awarded
2007 Not awarded
2006 Not awarded
2005 Not awarded
2004 John Paten
2003 Norman Marriott
2002 Jean Mansfield

Back to Annual Exhibition

 

The Seymour Cup

Donated by Monty Seymour, Seymour’s High Street Chemist (Photography Section)

Best People/Portrait Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2017 Allan Marshall
2016 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2015 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2014 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2013 Robert Lewis
2012 Mark Page
2011 Allan Marshall
2010 Not awarded
2009 Allan Marshall
2008 Patrick Treherne
2007 David Harris
2006 Alastair O. McGhee ARPS
2005 Ralph Baker
2004 Alastair O. McGhee ARPS
2003 Alastair O. McGhee ARPS
2002 Derek Mansfield
2001 Alastair O. McGhee ARPS
2000 Alastair O. McGhee ARPS
1999 Edward Butterfield
1998 Alastair O. McGhee ARPS
1997 Fred Hickman

Back to Annual Exhibition

 

The Stan Holbrook Print Trophy

Stan Holbrook – Landscapes, Pictorial & Portrait Photographer, Prints & Slides. (Way back, he was a forerunner of Jim Fanning in doing saucy glamour shots of scantily clad – or not - young ladies….)

Best Landscape Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Jan Harris CPAGB
2017 David Harris CPAGB
2016 Jan Harris CPAGB
2015 Jan Harris
2014 Jan Harris
2013 Jan Harris
2012 David Harris
2011 Carole Palmer
2010 David Harris
2009 Mike Fielding
2008 Pat Begley
2007 Bill Biggs ARPS
2006 Jan Harris
2005 Pat Begley
2004 David Harris
2003 David Harris
2002 David Harris
2001 David Harris
2000 David Harris
1999 David Harris
1998 Fred Hickman
1997 Fred Hickman

Back to Annual Exhibition

 

The Stan Holbrook Projected Image Trophy

Stan Holbrook – Landscapes, Pictorial & Portrait Photographer, Prints & Slides. (Way back, he was a forerunner of Jim Fanning in doing saucy glamour shots of scantily clad – or not - young ladies….)

Best Landscape Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Jan Harris CPAGB
2017 Jan Harris CPAGB
2016 Carole Palmer
2015 David Harris
2014 Jan Harris
2013 Carole Palmer
2012 Jan Harris
2011 David Harris
2010 David Harris
2009 Pat Begley
2008 Jan Harris
2007 David Harris
2006 David Harris
2005 Geoff Burnett CPAGB
2004 Jan Harris
2003 Peter Thompson
2002 David Harris
2001 Jan Harris
2000 David Harris
1999 Jan Harris
1998 John Martin
1997 Len Rentmore

Back to Annual Exhibition

 

The Sue Carey Cup

Sue Carey (Former Club Secretary) – Candid, Travel, Abstracts & General Photographer, Slides & Prints

Donated in 2007 by Sue Carey, former Club Secretary, so members could enter their Candid/Street Photography/Photojournalistic type images that didn’t fall into another category already (e.g. Portrait – Sue had a shot of a drunken tramp, lying on a bench, face down – the judge said it wasn’t a portrait, as you couldn’t see the eyes, but it WAS a street portrait…!!).

Best Candid Projected Image (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Allan Marshall
2017 Deena Theaker
2016 Hilary Pickersgill
2015 David Harris
2014 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2013 Allan Marshall
2012 Allan Marshall
2011 Teresa Hehir
2010 Not awarded
2009 Pat Begley
2008 David Harris
2007 Ralph Baker

Back to Annual Exhibition

 

The Ted Harman Cup

Ted Harman was the Original Founder of the Camera Club in 1938

Projected Image of the Year

Year Winner
2018 David Harris CPAGB
2017 Allan Marshall
2016 Paul Day
2015 Teresa Hehir
2014 Jan Harris
2013 David Harris
2012 David Harris
2011 Peter Davis
2010 David Harris
2009 Jan Harris
2008 David Harris
2007 John Paten
2006 David Harris
2005 Jim Tonks
2004 David Harris
2003 Not awarded
2002 Not awarded
2001 Not awarded
2000 Not awarded
1999 Not awarded
1998 David Harris
1997 Not awarded
1996 Steve Barry

Back to Internal Projected Competition


The W.H. Carden Cup

W. H. Carden Senior (Record and Technical Architectural Photographer, Prints)

Best Pictorial Monochrome Print (Annual Exhibition)

Year Winner
2018 Allan Marshall
2017 David Harris CPAGB
2016 Eddie Morton ARPS ADPS CPAGB
2015 Allan Marshall
2014 Andy Winship
2013 Jan Harris
2012 Mark Page
2011 David Harris
2010 David Harris
2009 Jan Harris
2008 Allan Marshall
2007 Pat Begley
2006 David Harris
2005 Jan Harris
2004 Ken Keen FRPS FDPS
2003 Ralph Baker

Best Record or Technical Print (other than Architectural) (Annual Exhibition)

Year Winner
2002 Alastair O. McGhee ARPS
2001 Ralph Baker
2000 John Paten
1999 Terry Ridgley LRPS CAPBB PSA2
1998 John King
1997 Alastair O. McGhee ARPS

Back to Annual Exhibition